Renowacją starodruków zajęła się Fundacja Odnowy Zabytków Płocka im. Bolesława Krzywoustego. Fundację w 2006 roku powołało Towarzystwo Naukowe Płockie. Jej celem jest przede wszystkim ratowanie i odnowa płockich zabytków, inicjowanie działań zapobiegających ich degradacji, upamiętnianie dziedzictwa narodowego. Program wpisuje się więc także w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Płocka i cele Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”.

W II edycji konkursu grantowego Fundacja Odnowy Zabytków im. Bolesława Krzywoustego zaproponowała program „ Poszanowanie własnego dziedzictwa – edukacja regionalna jako dziedzictwo kulturowe w regionie”. W ramach programu zaplanowaliśmy konserwację starodruków: Cnapiusa „Thesaurus Polono-latino-graeca” z 1643 r., ks. Andrzeja Karpia „ Lutnia wdzięczno- brzmiąca” z 1646 r. i ks. Stefana od s. Woyciecha „Mistyczne miasto Boskie” z 1730 r. – mówi Dorota Dądzik Dyrektor Fundacji i koordynator projektu. Renowacją starodruków zajęła się pracownia konserwatorska w Toruniu.

Efekty projektu, czyli jak dzieła wyglądały przed i po renowacji, dziennikarze będą mogli obejrzeć na specjalnej konferencji prasowej w najbliższy czwartek 18 września o godz. 13.00. Konferencja odbędzie się w sali głównej budynku TNP.

W ramach projektu Fundacja planuje zorganizować jesienią także Seminarium poświęcone ochronie zabytków Płocka i Ziemi Płockiej. Seminarium skierowane będzie przede wszystkim do uczniów płockich szkół ponadpodstawowych. Uczniowie podstawówek natomiast będą mogli wystartować w konkursie plastycznym „Zabytki Płocka- to historia twojego miasta”.

Na renowację starodruków w drugiej edycji konkursu grantowego Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” przyznała Fundacji Odnowy Zabytków Płocka im. Bolesława Krzywoustego grant w wysokości 4 400 zł.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + four =

Post comment