Są już pierwsi zainteresowani z Płocka, przed nami teraz spotkanie studyjne z przedstawicielami Banku Czasu w Tczewie, na którym chcemy się wzorować- mówi Małgorzata Wójkowska ze Stowarzyszenia „Silni Razem”, które w ramach VII edycji konkursu grantowego Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” ruszyło z realizacją podobnej inicjatywy w Płocku.

Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 marca o godz. 15.30 w budynku Centrum ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przy Misjonarskiej 22.

Czym jest Bank Czasu? Z pieniędzmi, wbrew skojarzeniom, nie ma nic wspólnego. To przede wszystkim zbiór usług, które płocczanie mogą bezpłatnie wykonać, a sami w zamian otrzymają równowartość swojej pracy w innej usłudze. W praktyce więc, np. ktoś upiecze komuś okazyjny tort, bo w tym jest akurat dobry, a sam otrzyma zrobiony na drutach szalik, o którym marzył, ale nie potrafił opanować sztuki dziergania. Mamy już wstępny katalog usług, które zaproponowali nasi potencjalni płoccy bankowicze- mówi Małgorzata Wójkowska. Są to np. prace związane ze sprzątaniem mieszkania, czy porządkowaniem ogrody, wyjścia na spacer, ale i kurs obsługi internetu.

W Tczewie Bank Czasu działa już 10 lat w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej. Aktywnie uczestniczą w nim 174 osoby starsze i niepełnosprawne. Katalog usług zawiera około 70 różnorodnych form wsparcia. W Płocku, w ramach projektu finansowanego przez Fundację „Fundusz Grantowy dla Płocka”, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Ich Rodzinom „Silni Razem” w Banku Czasu planuje zaktywizować 100 osób starszych i niepełnosprawnych.

VII edycja konkursu grantowego Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” finansowana jest z darowizn PKN ORLEN S.A., Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o.
oraz grantu Levi Strauss Foundation.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

dwa × 4 =

Post comment