Co to jest suwak logarytmiczny, jak kiedyś wyglądały komputery i jak liczyły na liczydłach nasze Mamy i Babcie? To wszystko na jednej wystawie…

Wystawę w gmachu Politechniki Warszawskiej przy Łukasiewicza w Płocku zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Filmu Naukowego. Minimuzeum to część projektu „ Edukacja młodzieży studenckiej w zakresie filmu i technik parafilmowych jako lokalna odpowiedź na wyzwania cywilizacji”. Projekt kwotą prawie 16 tysięcy złotych w I edycji konkursu wsparła „Fundacja Fundusz Grantowy dla Płocka”. A II edycja konkursu przeniesie Minimuzeum w świat wirualny. Stowarzyszenie bowiem otrzymało 5,5 tysiąca złotych na program „Film naukowy i techniki pokrewne jako ważny lokalny element transformacji do społeczeństwa wiedzy – edukacja młodzieży studenckiej i szkolnej” .

Wystawę oglądać można w jednej z sal dydaktycznych Politechniki. Tu też można zorganizować lekcje np. z informatyki- mówi Mariusz Portalski koordynator projektu. Uczniowie wtedy nie tylko z książki dowiedzą się, jak kiedyś wyglądały komputery. Najstarsze, jakie można zobaczyć w Minimuzem pochodzą bowiem z lat 70-tych. Wśród eksponatów które najbardziej sobie cenią twórcy, jest jednak zestaw kaset Video z lat 1975-1977. To prawdziwy rarytas- podkreśla Mariusz Portalski. Są to bowiem pierwsze nagrane w Polsce poza Telewizją Polską teleaudycje ! Co więcej, kasety są, ale nie działa już żaden ze sprzętów, na których można je wyświetlić. Na szczęście w ramach grantu przyznanego przez Fundację udało się przenieść ich treść na DVD.

Dzięki pieniądzom przyznanym przez Fundację w I edycji konkursu dla studentów zorganizowano też plener filmowy na Mazurach. Jego efekt to 3 godziny ujęć filmowych i dwa filmy. Jeden dokumentuje chrzest bojowy, przez jaki przechodziły Rodziny uczestniczące w kursie żeglarskim zorganizowanym przez Fundację Orlen – Dar Serca.

Fundacja „ Fundusz Grantowy dla Płocka „ wsparła Polskie Stowarzyszenie Filmu Naukowego dwoma grantami.

„Edukacja młodzieży studenckiej w zakresie filmu i technik parafilmowych jako lokalna odpowiedź na wyzwania cywilizacji”- 15 735 zł ( I. Edycja)
„Film naukowy i techniki pokrewne jako ważny lokalny element transformacji do społeczeństwa wiedzy – edukacja młodzieży studenckiej i szkolnej”- 5 500 zł . ( II. Edycja)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × three =

Post comment