Harcerze bronili mostu, a harcerki w Płocku szukały Magicznej Krainy Baśni – wszystko w ramach Zlotu Harcerskiego Obwodu Płockiego ZHR

Zloty z okazji Dnia Myśli Braterskiej płocki Hufiec organizuje od 1998 roku. W tym roku bardzo pomogła nam Fundacja „ Fundusz Grantowy dla Płocka” – mówi Damian Wierkiewicz kierownik projektu i skarbnik płockiego Hufca. Za pieniądze Fundacji udało się zorganizować warsztaty teatralne dla harcerzy i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Krótkiej w Płocku, wystawić przedstawienie teatralne, zrobić smycze i wyszyć plakietki.

W imprezie udział wzięło ponad 120 osób. Oprócz harcerek i harcerzy z Płockiego Hufca Harcerek „ Przymierze” i Płockiego Hufca Harcerzy do Płocka przyjechali też goście z Gostynina. Przez cały weekend skoszarowani w dwóch płockich szkołach, uczyli się życia w drużynie, historii Płocka i wspominali założycieli harcerstwa Andrzeja i Olgę Małkowskich.

Zlot rozpoczął się i zakończył apelem na Skarpie Wiślanej. Jednym z jego ważniejszych punktów było przedstawienie „Wilk i Czerwony Kapturek z różnych stron świata” wystawione w auli Małachowianki. Próby do spektaklu trwały ponad 2 tygodnie – mówi Damian Wierkiewicz, a na deskach obok harcerzy i harcerek wystapili także niepełnosprawni intelektualnie podopieczni DPS-u. Zlot to także okazja do zdobywania nowych sprawności. Sobota miała przypomnieć im historię obrony Płocka 1920 roku, harcerze więc nie dość, że musieli sami wykazać się wiedzą, to jeszcze obronić stary most przed wysadzeniem, posprzątać kilka mogił na cmentarzu przy Norbertańskiej i zapalić na nich znicze. Harcerki natomiast wkroczyły w krainę staropolskich baśni. Kilka dziewcząt przebrało się w bajkowe stroje, przechadzało ulicami Płocka i czekało z zadaniami na swoje koleżanki. Jedno z zadań to na przykład pieczenie podpłomyków, przy czym harcerki musiały sobie same zorganizować miejsce do pieczenia. Dostały bowiem tylko mąkę i wodę- mówi opiekująca się dziewczętami Monika Wierkiewicz. Uwieńczeniem zlotu była uroczysta Msza Święta w płockiej Katedrze. Kolejna impreza- za rok.

Na realizację projektu w ramach II Edycji konkursu Fundacja „ Fundusz Grantowy dla Płocka” przekazała 5650 zł.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

dwa − 1 =

Post comment