Książnica Płocka wraz z Płockim Stowarzyszeniem Przyjaciół Książki i Bibliotek zaprasza na kolejną z cyklu wystaw poświęconych wybitnemu polskiemu poecie Juliuszowi Słowackiemu. Po pierwszej w Polsce ekspozycji dokumentującej sprowadzenie prochów wieszcza do kraju, tym razem płocczanie poznają koleje miłości Słowackiego i przyjrzymy się jego muzom.

Wystawa nosi tytuł …kruszyć serca i patrzeć jak cierpią… Kobiety w życiu i twórczości Juliusza Słowackiego . Organizację wystaw w ramach III edycji konkursu grantowego wsparła Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka”.

Skupiamy się zatem przede wszystkim na rzeczywistym, a czasem tylko , jak się zdaje, życzeniowym, być może często wyimaginowanym życiu uczuciowym Poety, jego emocjonalnych związkach z kobietami – mówi Ewa Lilianna Matusiak, koordynator projektu. Na wystawie nie zabraknie więc wspomnień o matce Słowackiego, Salomei Becu, będzie wspomnienie o Ludwice Śniadeckiej czy Joannie Bobrowej.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 1 października o godzinie 18.00. Gościem specjalnym imprezy będzie Edyta Jungowska, niezapomniana Balladyna w inscenizacji Adama Hanuszkiewicza. Aktorka zaprezentuje fragmenty dramatów i listów Poety.

Wystawa wpisuje się w obchody Roku Słowackiego w Polsce, który w związku z 200. rocznicą urodzin i 160. rocznicą śmierci poety ogłosił Sejm RP .

Wystawa …kruszyć serca i patrzeć jak cierpią… Kobiety w życiu i twórczości Juliusza Słowackiego jest częścią projektu Z prochu lud wskrzeszę… Rok Juliusza Słowackiego w Płocku realizowanego przez Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek . Projekt w III edycji konkursu grantowego Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” otrzymał dofinansowanie w kwocie 4740 zł.

plakat

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

dziewięć − 1 =

Post comment