To tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się już w piątek w Książnicy Płockiej. Wystawa jest częścią projektu Z prochu lud wskrzeszę… Rok Juliusza Słowackiego w Płocku , jaki, między innymi dzięki dofinansowaniu Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka , realizuje Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek.

Wystawa pokazać ma płocczanom drogę szczątków poety od momentu ekshumacji w Paryżu do pogrzebu na Wawelu – mówi Ewa Lilianna Matusiak koordynator projektu. Wyeksponuje także to, co w związku z ostatnią podróżą wieszcza do kraju działo się w Płocku. A działo się wiele, bo jak donosi ówczesna prasa Dzień 25 – y czerwca 1927 r. pozostanie na wieki wielkim dniem dla Stolicy Mazowsza Płockiego. Trumna ze szczątkami Słowackiego przybyła do Płocka na statku „Mickiewicz” około 9.00 rano. Przywitały ją liczne delegacje oficjalne oraz tłumy mieszkańców. Zalega minuta ciszy. Jak pochylenie głowy w hołdzie padają słowa komendy, słychać trzask karabinów i … salwa rozdziera powietrze: – Witaj nam Wieszczu! W tej chwili składa wieniec srebrny w imieniu ludności naszej dzielnicy p. Starosta Płocki Pinakiewicz. – czytamy relację w miesięczniku Mazowsze Płockie i Kujawy z 1927 roku. W Książnicy więc będzie można obejrzeć nie tylko liczne zdjęcia , wycinki prasowe, ale także replikę wieńca, jaki w imieniu płocczan złożył Starosta. Warto przyjść, zapoznać się z wystawą, bo dokumentuje ona niezwykły moment życia przedwojennego Płocka, jeden z najważniejszych w jego historii – podkreśla Ewa Lilianna Matusiak. Poza tym nikt wcześniej nie zebrał i nie pokazał w takim aspekcie dokumentów związanych ze sprowadzeniem prochów wieszcza.

Wernisażowi towarzyszyć będzie okolicznościowy wykład dr Waldemara Smaszcza Słowacki na polskiej ziemi , a wiersze poety czytać będzie aktor płockiego teatru Henryk Jóźwiak.

Otwarcie wystawy odbędzie się 5 czerwca 2009 roku o godzinie 12.00. Wystawa w Książnicy Płockiej będzie czynna do połowy lipca.

Warto wspomnieć, iż w związku z 200. rocznicą urodzin i 160. rocznicą śmierci poety Sejm RP ogłosił Rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego.

Projekt Z prochu lud wskrzeszę… Rok Juliusza Słowackiego w Płocku realizowany przez Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek w III edycji konkursu grantowego Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” otrzymał dofinansowanie w kwocie 4740 zł.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

dziesięć − 9 =

Post comment