07
Ile kamienic wyremontowano w latach 50-tych? I inne historie obrazujące rozwój Płocka w jednej książce.
Na te i inne pytania odpowiedzieć ma książka Włodziemierza Serafimowicza i Bogumiła Trębali „ Z dziejów budownictwa w Płocku. Inwestorzy, projektanci, wykonawcy” . Książkę wydała Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo -Technicznych Rada w Płocku. Wydawnictwo w ramach II edycji konkursu grantowego wsparła Fundacja „ Fundusz Grantowy dla Płocka”.
W założeniach autorów książka ma być obrazem przemian gospodarczych Płocka i rozwoju materialnego z 30- tysięcznego miasta w 1945 r. do 130 tys. w roku 2007. To źródło informacji o rozwoju płockiego budownictwa, o stowarzyszeniach wspierających rozwój miasta, o szkolnictwie budowlanym i o ludziach związanych z rozbudową Płocka po II wojnie światowej. Na ponad 500 stronach przewija się ponad 3 tysiące nazwisk – począwszy od kierowników budowy, po projektantów, prawników, naukowców i architektów. Rozwój Płocka obrazują też zdjęcia zabytków, instalacji rafineryjnych, nowoczesnych biurowców, ale i osiedli z wielkiej płyty, które wpisały się w krajobraz miasta.
Autorzy książki są związani z płockim środowiskiem budowlano- inwestycyjnym. Włodzimierz Serafimowicz przez wiele lat pracował m.in. w Petrobudowie, a Bogumił Trębala ponad 30 lat przepracował w MZRiP, dzisiejszym PKN ORLEN.
Książkę nabyć można w siedzibie NOT przy ul. 1 Maja w Płocku. Ukazała się nakładem 1000 egzemplarzy.
Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” wsparła wydanie książki w ramach II edycji konkursu grantowego kwotą 7 000 zł.