Czy wszędzie znaczy to samo? – odpowiedź na konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Oto Ja.
Międzynarodowa Konferencja poświęcona próbie zdefiniowania czym jest art brut odbędzie się 15 – 16 maja w Płocku. Gośćmi specjalnymi imprezy będzie profesor Alain Bouillet z Université de Paris-X-Nanterre i Université de Paul Valéry w Montpellier oraz Adam Nidzgorski – malarz art brut, a także Prof. Aleksander Jackowski ( PAN) najwybitniejszy znawca, popularyzator i krytyk sztuki naiwnej i art. brut w Polsce. Organizację konferencji finansowo wsparła Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka”.
Konferencja ma dać odpowiedź na pytanie, czym jest sztuka art brut? Jej definicję ponad 40 lat temu wprowadził francuski malarz (a potem kolekcjoner) Jean Dubuffet, twórca „Collection de l`art brut” prezentowanej od połowy lat 70. XX w. w Lozannie. W takich krajach jak Francja, Belgia, Anglia, Stany Zjednoczone nikt już nie zadaje pytania: „ale co to za sztuka?”. Stara, konserwatywna Europa już dawno uporała się z „nieakademickością” art brut. W Polsce nadal jest to problem, zwłaszcza dla galerii, której hołdują uczelnianym dyplomom, a nie niepohamowanej ekspresji twórczej i niezaprzeczalnym walorom artystycznym. – czytamy we wniosku o grant, jaki złożyło Stowarzyszenie Oto Ja. Dobrze by więc było, by Płock, który posiada największą i najbardziej cenioną kolekcję tej sztuki nadał ton refleksji o art brut.
Spodziewamy się, że dwudniowa dyskusja z udziałem gości związanych z samym Dubuffetem przybliży w Płocku i Polsce pojęcie tego nurtu – mówi Radosław Łabarzewski wiceprezes Stowarzyszenia Oto Ja. Poza tym na pewno umocni pozycję Płocka na mapie kulturalnej Polski.- dodaje Łabarzewski. Do udziału w konferencji organizatorzy zaprosili młodzież płockich uczelni, ale również terapeutów związanych z Domami Pomocy Społecznej.
Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” w ramach III edycji konkursu grantowego wsparła organizację konferencji kwotą 4 500 zł. z przeznaczeniem na opłacenie honorarium prelegentów.