Płock był nierozerwalnie związany z Wisłą, miał port rzeczny i był kolebką żeglugi. Niestety, rozwój przemysłowy w latach sześćdziesiątych sprawił, iż miasto zatraciło swój rzeczny charakter, zatarła się również pamięć płocczan o ludziach i statkach – przekonuje we wniosku o grant Towarzystwo Przyjaciół Płocka.

Sposobem na jej przywrócenie ma być wystawa, którą od 23 lipca oglądać będzie można w Archiwum Państwowym w Płocku. Wystawa jest częścią projektu LUDZIE I STATKI – HISTORIA PŁOCKA WISŁĄ PISANA, jaki Towarzystwo Przyjaciół Płocka realizuje w ramach wsparcia otrzymanego w VI edycji konkursu grantowego Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”. Budżet konkursu sfinansowany został z darowizn PKN ORLEN S.A., Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. oraz Levi Strauss Foundation.

Na wystawie udostępnione zostaną dokumenty i zdjęcia wybrane z Archiwum Państwowego w Płocku oraz zbiory związane z tematyką wiślaną pochodzące z zasobów prywatnych. Towarzyszyć jej będzie prezentacja multimedialna. Na oprawę plastyczną wystawy składać się będą również dekoracyjne elementy scenograficzne, przedstawiające statki wiślane pływające w Płocku i okolicach oraz ubiór i umundurowanie marynarzy wiślanych z I połowy XX wieku.

Otwarcie wystawy zaplanowano na wtorek, 23 lipca w samo południe. Ekspozycję jednak oglądać będzie można do 15 października. Organizatorzy zapewniają osobom zainteresowanym wstęp wolny.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 + 5 =

Post comment