Pokaz mody i wernisaż wystawy fotograficznej to główne punkty programu uroczystego finału działań, jakie w ramach VI edycji konkursu grantowego realizuje Fundacja PANACEUM wspólnie z Płockim Wolontariatem. Projekt Płockie Centrum Osób Niepełnosprawnych – centrum filmu, tańca, fotografii, mody i urody realizowany był dzięki dofinansowaniu z darowizn PKN ORLEN S.A., Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. oraz Levi Strauss Foundation.
Ideą działań Fundacji PANACEUM było stworzenie możliwości integracji i aktywizacji osób niepełnosprawnych w Płocku. Według statystyk bowiem, blisko 10 % płocczan posiada orzeczenie o różnym stopniu niepełnosprawności, brak jest natomiast jednego miejsca integrującego wszystkich. Tak powstało Płockie Centrum Osób Niepełnosprawnych, które działa przy Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” i jest prowadzone przez Fundację. Jego działalność „Fundusz Grantowy dla Płocka” wspierał już w dwóch poprzednich edycjach konkursów grantowych. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogły spotykać się cyklicznie na wtorkowych zajęciach poświęconych różnym pasjom. W tej edycji są to zajęcia filmowo- fotograficzne, plastyczno- etnograficzne, muzyczno- taneczne z zumbą, ale, po raz pierwszy także, we współpracy z Płockim Wolontariatem, wtorki poświęcone urodzie pod hasłem: „Niezwykle Piękni”.
W prace nad tym komponentem, zaangażowani byli: stylistka, fotograf i wolontariusze, którzy najpierw zorganizowali castingi i wybrali 12 niepełnosprawnych osób, a także 12 wspierających ich wolontariuszy. Zajęcia były prowadzone w formie warsztatów zarówno modowych (praca ze stylistką, fryzjerem, kosmetyczką), jak i psychologicznych (budowanie własnej wartości, poznawanie własnych potrzeb, akceptacja). Zajęciom towarzyszyły wspólne wyjścia do galerii handlowych, gdzie w sklepach z odzieżą uczyli się dobierania odpowiednich do swojej sylwetki ubrań. Ich finał to pokaz mody i wernisaż, który odbędzie się w piątek, w Płockiej Galerii Sztuki. Głównym celem tych działań jest nie tylko wydobycie piękna z osób, które nie czują się i nie wierzą, że dla kogokolwiek mogą być piękne, ale również pokazanie społeczeństwu – poprzez zdjęcia i pokaz mody, że siła i prawdziwe piękno jest w naszym wnętrzu, czasami wystarczy tylko w nie uwierzyć, a stanie się prawdą dla wszystkich- mówi Dagmara Bartosiak, sekretarz Fundacji Panaceum i koordynator projektu. Jutro także odbędzie się prezentacja kalendarza, który powstał w oparciu o prace fotografików z modelami.
Uroczysty finał całego projektu planowany jest na koniec stycznia, na specjalną zabawę karnawałową.
Projekt Płockie Centrum Osób Niepełnosprawnych – centrum filmu, tańca, fotografii, mody i urody Fundacja Panaceum realizuje w ramach VI edycji konkursu grantowego Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”
finansowanego z darowizn PKN ORLEN S.A.,
Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. oraz grantu Levi Strauss Foundation.