Niemal 400 przeszkolonych uczniów z 16 płockich szkół podstawowych i gimnazjalnych, ponad 130 uczestników gry terenowej w przestrzeni miasta Płocka, a także kilkudziesięciu rodziców, którzy dowiedzieli się jak chronić swoje dziecko w sieci, to dotychczasowy bilans prowadzonej kampanii „Serfuję bezpiecznie”. Projekt, który budzi ogromne zainteresowanie wśród pedagogów, a także innych szkół oraz dodatkowych klas jest już na półmetku.
Kampania „Serfuję bezpiecznie” jest programem edukacyjnym realizowanym przez Fundację „Fundusz Grantowy dla Płocka” pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Celem programu jest edukacja dzieci w wieku 10-15 lat i ich rodziców oraz opiekunów w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Do 3 października br. w ramach kampanii odbyło się 16 warsztatów dla uczniów oraz 8 warsztatów dla rodziców i opiekunów. W październiku odbędzie się kolejnych 16 spotkań.
„- Takie zajęcia powinny być obowiązkowe” – tak warsztaty dla rodziców w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w Internecie, ocenili ich uczestnicy. „- Rodzice byli przerażeni po zajęciach. Nie zdawali sobie sprawy, jak wiele zagrożeń czyha na dzieci każdego dnia. Niestety jak wynika z analiz płynących z dotychczasowych spotkań, opiekunowie w zbyt małym stopniu interesują się tym, co ich dzieci robią w sieci. Choć zadowalające jest, że starają się rozmawiać z nimi, kontrolować czas jaki spędzają w sieci, niestety nie bardzo wiedzą, co jeszcze mogliby zrobić, by chronić swoich podopiecznych. Dlatego też na naszych zajęciach nie tylko pokazujemy jakie niebezpieczeństwa niesie sieć, ale również edukujemy, jak w rozsądny sposób wykorzystać dostępne narzędzia kontroli rodzicielskiej” – podkreślają realizację projektu organizatorzy kampanii.
„ – W życiu codziennym, w domu, pracy, a także w szkole na coraz większą skalę korzysta się
z nowoczesnych urządzeń, Internetu. Jednak każda innowacja niesie ze sobą niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników. Pod szczególną zatem kontrolą powinny być dzieci w wieku szkolnym, które najszybciej mogą stać się ofiarami cyberprzemocy. Zajęcia z kampanii „Serfuję bezpiecznie” uświadamiają, jak takich zagrożeń unikać. W sposób przystępny dla dziecka omawiają problemy zagrożeń związanych z nierozważnym korzystaniem z Internetu. Uczą podejmowania właściwych decyzji, skłaniają do dyskusji, rozwijają umiejętności przydatne w dorosłym życiu. Propagują mądre i bezpieczne korzystanie z sieci. Dla nas – nauczycieli stanowią doskonałą pomoc edukacyjno-wychowawczą” – podsumowuje kampanię Pani Małgorzata Roszko, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Braci Jeziorowskich w Płocku.
„Chcielibyśmy bardzo podziękować rodzicom, którzy przyszli na pierwsze organizowane przez nas spotkania w szkołach, ale także zachęcić innych opiekunów do udziału. Jak wynika z naszych dotychczasowych spotkań i rozmów, rodzice bardzo często nie zdają sobie sprawy, że dzieci w sieci spędzają wiele godzin dziennie, ponieważ mają dostęp do Internetu nie tylko przez komputer, ale też przez telefon. Co ciekawe, ok. 80% szkolonych przez nas dzieci w wieku 10-13 lat nie widzi problemu z umówieniem się w rzeczywistości z osobą poznaną wyłącznie online. Ponadto wszystkie te osoby zgodnie twierdziły, iż nie powiedziałyby rodzicom, że idą na spotkanie. Czy rodzice mają tego świadomość, jakie konsekwencje może mieć umówienie się 10-latka(i) z osobą poznaną wyłącznie online? Na zajęciach staramy się dzieciom uświadamiać, jakie następstwa mogą mieć konkretne zachowania w sieci” – dodają prowadzący spotkania specjaliści.
Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach dla rodziców/opiekunów zachęcamy do odwiedzenia fanpage kampanii „Serfuję bezpiecznie” na Facebook’u (www.facebook.com/serfujebezpiecznie).
W wydarzeniu pod nazwą „Warsztaty dla rodziców” znajdują się wszystkie terminy i miejsca kolejnych 12 spotkań. Na warsztaty należy rejestrować się kontaktując się z organizatorami poprzez fanpage lub pod adresem e-mail: serfujebezpiecznie@prownia.pl Można także zgłosić się do dyrekcji w płockich szkołach, gdzie kampania jest organizowana.
Warsztaty dla rodziców to jednak nie wszystko. Elementem kampanii są także wspomniane wyżej warsztaty dla uczniów, prowadzone w niekonwencjonalny, angażujący uczestników sposób. Zgodnie z założeniami, do końca kampanii odbędzie się 20 takich spotkań z uczniami. Dzięki tym zajęciom, blisko 600 uczniów może dowiedzieć się, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci, a zatem, jak przeciwdziałać zagrożeniom internetowym.
W ramach kampanii „Serfuję bezpiecznie” została również zorganizowana gra miejska. Jej pierwsza edycja odbyła się w ostatnią sobotę września, gdzie ponad 130 osób (w 20 zespołach) wzięło udział w zabawie, podczas której przemierzyło ok. 5 km trasy. Uczestnicy odwiedzili kilka punktów, na których rozwiązywali ciekawe zadania edukujące w przedmiocie kampanii. Jak twierdzą – był to dobrze i bardzo miło spędzony czas w słoneczną sobotę. Kolejna edycja gry odbędzie się także w sobotę lecz tym razem 21 października. Organizatorzy zapraszają do udziału w zabawie zespoły 5-7-osobowe. Szczegóły nt. wydarzenia, można również znaleźć na fan page’u: www.facebook.com/serfujebezpiecznie