Kolejny projekt finansowany przez Fundację „Fundusz Grantowy dla Płocka” dobiega końca. W najbliższą niedzielę w auli Gimnazjum Nr 5 Suitę Kurpiowską zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. W III edycji konkursu grantowego Fundacja przekazała Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” 12 500 zł na wykonanie kostiumów.

To będzie taki rodzinny koncert, wystąpimy bowiem z zespołem, z którym przyjaźnimy się od blisko 15 lat – mówi Piotr Onyszko kierownik artystyczny „Wisły”. Na scenie zobaczymy więc zaprzyjaźniony z Płockiem Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy”. A w programie oprócz Suity zaplanowano również fantazje europejskie, tańce Górali Żywieckich, kujawiaki i oberki.

Koncert już w najbliższą niedzielę, 6 grudnia, w Gimnazjum Nr 5. Rozpocznie się o godzinie 17.00.

Sama Suita Kurpiowska to nowość w programie artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” w Płocku. Ocalić ma od zapomnienia bogatą tradycję i obrzędy Kurpiowszczyzny, ale również wieloletnią pracę etnograficzną przedwojennego proboszcza Kościoła w Imielnicy ks. Władysława Skierkowskiego. Ksiądz Skierkowski urodził się w 1886 roku w niewielkiej miejscowości Głużewek pod Mławą. Święcenia kapłańskie w katedrze płockiej z rąk bpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego otrzymał 23 czerwca 1912 roku. Zakochany w folklorze Kurpiów, przez całe dorosłe życie zbierał ich pieśni. W sumie udało mu się zebrać zbiór ponad 1500 pieśni pogrupowanych na m.in. : pieśni weselne, pogrzebowe, miłosne, sieroce, pasterskie. Staraniem Towarzystwa Naukowego Płockiego jego praca wydana została drukiem w 1934 roku. Ksiądz Skierkowski zginął podczas II Wojny Światowej w obozie w Działdowie.

Projekt Suita Kurpiowska realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” w III edycji konkursu grantowego otrzymał 12 500 zł. Pieniądze Fundacja przyznała na wykonanie kostiumów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen − three =

Post comment