Zakończyliśmy już szkolenie na streetworkerów, którzy w Płocku mieliby zapoczątkować działania uliczne z dziećmi. Optymizmem napawa fakt, iż znalazła się w naszym mieście grupa osób, które chciałyby się podjąć tego trudnego zadania.

Pomysł na inicjację tej metody pracy z dziećmi ulicy w Płocku narodził się w gronie Fundatorów Fundacji- PKN ORLEN S.A. oraz Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. Za cel postawiliśmy sobie odczarowanie ulicy dzieciom, które, często nie ze swojej winy na niej się znalazły. Chcielibyśmy im pokazać, że prawdziwy świat jest poza nią, odciągnąć od zasad, jakie dyktuje i jakimi się rządzi. Za wzór postawiliśmy sobie metodologię wypracowaną i praktykowaną na warszawskiej Pradze przez Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ ( więcej o ich pracy) i do Płocka zaprosiliśmy jej liderów- Tomka Szczepańskiego i Andrzeja Orłowskiego.

Tomek i Andrzej, którzy na ulicy pracowali kilkanaście lat, opowiedzieli o blaskach i cieniach tego zajęcia. Przekazali praktyczną wiedzę o tym, jak znaleźć wspólny język z dzieciakami i ich rodzinami, jak założyć grupę, z którą się będzie pracować, opowiedzieli o dylematach, jakie każdy streetworker będzie musiał rozwiązać sam i natychmiast, często kierując się zasadą mniejszego zła. W sumie, to cała wiedza uniwersytecka, jaką otrzymaliśmy teraz się przewartościowała- mówili po warsztatach przyszli streetworkerzy. Macie wielkie szczęście, że znalazła się w Płocku tak zaangażowana i aktywna grupa- podkreślali natomiast szkoleniowcy- bo to daje nadzieję na sukces projektu.

Teraz przed nami najtrudniejsze zadanie- wybrać dwie osoby, które od lutego zaczną pracę z dziećmi.

Projekt „Inicjacja działań związanych ze streetworkingiem w Płocku, realizacja środowiskowych zadań związanych z przeciwdziałaniem alkoholizmowi i narkomanii w formie pracy animatorów podwórkowych” współfinansowany jest ze środków Gminy Miasto Płock oraz darowizn PKN ORLEN S.A. i Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

jeden × 4 =

Post comment