W ten sposób zginie bowiem tytułowa bohaterka „Balladyny”, sztuki Juliusza Słowackiego, której wspólne, inscenizowane czytanie zakończy w Płocku obchody Roku Słowackiego.

Obchody, mające upamiętnić 200. urodzin i 160. rocznicę śmierci Wieszcza, zorganizowało Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek wraz z Książnicą Płocką. Projekt, w ramach III edycji konkursu grantowego, wsparła Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka”. W jego ramach pomysłodawcy i realizatorzy projektu przygotowali szereg przedsięwzięć kulturalnych. Dwie autorskie wystawy, prezentujące sprowadzenie prochów poety do kraju oraz rolę kobiet w jego życiu i twórczości, zostały udokumentowane w specjalnym wydawnictwie katalogowym. Warto dodać, iż wystawa „Król – Duch w drodze do krypty…” była pierwszą tego typu wystawą w Polsce. Obie cieszą się nadal popularnością i są teraz wypożyczane do placówek kulturalnych i oświatowych w Płocku i powiecie, zainteresowane są nimi także placówki kulturalne z terenu kraju. Trzecia wystawa, prezentująca oryginalne prace plastyczne ilustratorów do twórczości Słowackiego, została sprowadzona z Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej. Wystawom towarzyszyły spotkania ze znanymi aktorami – m. in. Edytą Jungowską czy Anną Romantowską. Zorganizowano również prelekcje poświęcone poecie, które przygotowali i wygłosili dr Waldemar Smaszcz oraz dr Barbara Konarska – Pabiniak. Całość projektu teraz uwieńczy inscenizacja „Balladyny” w wykonaniu znanych płocczan.

Premiera planowana była na grudzień, z uwagi jednak na niedyspozycję zdrowotną reżysera przedsięwzięcia, dyrektora Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, odbędzie się 4 lutego 2010 roku. W Sali Kolumnowej Książnicy Płockiej, ubrani w stroje teatralne, w stosownej dekoracji i pod czujnym okiem Marka Mokrowieckiego, sztukę czytać będą znani płocczanie, m.in. Dariusz Zawidzki – Zastępca Prezydenta Miasta Płocka, Zbigniew Kruszewski – Prezes TNP, Maria Zalewska-Mikulska dyrektor Książnicy Płockiej, Adam Mieczykowski – dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Renata Mosiołek – dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, która w roli ogarniętej nieodwzajemnioną miłością do człowieka Goplany, uwikła śmiertelnych w zakończoną uderzeniem pioruna grę.

Czytanie już 4 lutego o godzinie 19.00 w Sali Kolumnowej Książnicy Płockiej. Zapraszamy!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 − 9 =

Post comment