Od 1 stycznia 2020r. Fundacja Fundusz Grantowy dla Płocka świadczy usługi społeczne w ramach utworzonej świetlicy podwórkowej. Obecnie uczestniczy w niej 24 dzieci.
Pedagodzy prowadzą zajęcia metodą pedagogiki ulicznej – streetworkingu na terenie Miasta Płocka na obszarze objętym programem rewitalizacji. Działania realizowane są w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wędka.
Fundacja podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Wędka dotyczącą współpracy na rzecz wspólnej realizacji działań streetworkingowych w Płocku, celem zapewnienia stałego wsparcia dzieciom.
Koncepcja realizacji zadania adresowana jest do grupy dzieci i młodzieży spędzającej większość czasu w przestrzeni miejskiej, niekorzystającej w pełni z instytucjonalnych form opieki, wsparcia i pomocy. Grupy te nie respektują zasad i norm współżycia społecznego, przejawiają cechy demoralizacji, a także są w znacznym stopniu wykluczone społecznie.
Podstawowym celem zaplanowanego procesu jest docieranie z profesjonalną pomocą do tzw. „dzieci ulicy“, ograniczenie skali ich dysfunkcyjnych i ryzykownych zachowań, poprawa funkcjonowania w życiu społecznym, a także wsparcie ich rodzin w procesie wychowania i opieki. Głównym założeniem podejmowanych działań, wynikającym z racji specyficznych potrzeb podopiecznych jest bezpośrednia praca z dzieckiem w „jego środowisku życia“, by poprzez zajęcia animacyjne, profilaktyczne, wychowawcze i edukacyjne pobudzić i zachęcić je do konstruktywnego działania i organizowania sobie mądrego, poprawnego społecznie sposobu spędzania czasu wolnego.
USŁUGI SPOŁECZNE ŚWIADCZONE W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ NA TERENIE MIASTA PŁOCKA
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020
Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem
Działanie 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej
Poddziałanie 9.2.1 Zwiększenie dostępności usług społecznych
W ramach działań projektowych zostały utworzone dwie placówki wsparcia dziennego (w tym jedna w formie podwórkowej), a działalność już istniejących w strukturach MOPS placówek została wsparta poprzez sfinansowanie dodatkowych zajęć rozwijających kompetencje kluczowe. Rodziny przeżywające kryzysy i trudności wychowawcze zostały objęte wsparciem w postaci poradnictwa.
Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia dostępności usług społecznych świadczonych na terenie miasta Płocka.
Lider projektu: Fundacja Fundusz Grantowy dla Płocka
Partner projektu: Gmina Miasto Płock
Wartość projektu: 1 063 219,20PLN, w tym dofinansowanie:
– z EFS: 850 575,36PLN
– z BP: 137 827,84PLN