Najpierw dowie się, jakie ma prawa, potem nauczy jak wykonać szybką analizę psychiki złodzieja, w końcu jak się bronić. Rusza program (nie)bezpieczna babcia, który dzięki dofinansowaniu Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” inicjuje dziś Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku.

W ubiegłej edycji konkursu grantowego Fundacji postawiłyśmy na projekt „Zdrowe starzenie się”, czyli cykl spotkań z lekarzami specjalistami i ćwiczenia rehabilitacyjne. W tym roku postanowiłam poszukać czegoś nowego- mówi Maria Nagórka, koordynator projektu i jednocześnie Prezes SUTW w Płocku. Inspiracją była Bydgoszcz, gdzie tamtejszy Uniwersytet Trzeciego Wieku projekt zrealizował. Najpierw skonsultowaliśmy pomysł z płocką komendą policji, chciałyśmy sprawdzić, czy jest w Płocku potrzebny- dodaje Prezes Nagórka. Okazało się, że rzeczywiście, słuchacze SUTW są najbardziej zagrożoną na wyrwy i oszustwa grupą. Powstał więc projekt, znalazł zainteresowanie władz Fundacji, otrzymał grant i dziś rusza.

Inauguracją projektu będzie wykład z prawnikiem, który odbędzie się dziś (25.03.09.) o 14.00 w auli PWSZ przy Dąbrowskiego 2. W dalszej kolejności zaplanowano wykłady z psychologiem. Podczas nich słuchaczki SUTW dowiedzą się, jak rozpoznać profil psychologiczny sprawcy, jak ocenić sytuację zagrożenia, ale też jak wykorzystać własny potencjał, umiejętności i charakter by zminimalizować zagrożenie. Wykłady są otwarte, zaplanowano, że weźmie w nich udział ok. 80 osób. Drugą częścią projektu /nie/bezpieczna babcia są ćwiczenia samoobrony. W dwóch grupach liczących maksymalnie po 20 osób, pod okiem wykwalifikowanego instruktora, słuchaczki nauczą się podstawowych chwytów i zasad zachowania. Zajęcia zaplanowano w salach Gimnazjum Nr 5. Realizacja projektu potrwa do 17 czerwca.

Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem płocczan. Zgłaszało się wiele osób, także spoza grona naszych słuchaczek – mówi Prezes Nagórka. A dlaczego przewidziano zajęcia tylko dla kobiet? Bo panów w Uniwersytecie mamy bardzo niewielu, stanowią dosłownie kilka procent ogółu. Niech się zgłaszają, wtedy też pomyślimy o projektach tylko dla nich, zapraszamy! – dodaje Pani Prezes.

Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” wsparła Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w III edycji konkursu grantowego sumą 6 900 zł. Dzięki tej kwocie organizacja ma zapewnione środki na wypłatę honorarium psychologa, instruktora samoobrony i wynajem Sali na ćwiczenia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 8 =

Post comment