Trwa budowa internetowej bazy danych akt stanu cywilnego Parafii rzymsko- katolickiej w Płocku z lat 1867- 1907. Projekt, dzięki współfinansowaniu Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” w ramach III edycji konkursu grantowego, realizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Płocku.

Na opłacenie honorarium osoby skanującej dokumenty, Fundacja przyznała 12 034 ,16 zł.

Projekt obejmuje zeskanowanie akt stanu cywilnego Parafii rzymsko-katolickiej w Płocku z okresu rosyjskojęzycznych wpisów w ilości 42 647 aktów (urodzeń, małżeństw i zgonów) , budowę bazy danych i umieszczenie jej na stronie internetowej Archiwum. Archiwum udostępni dokumenty w alfabecie łacińskim. Dodatkowo, z bazy wraz ze zeskanowanymi aktami, będzie można skorzystać w sieci wewnętrznej , na 6 stanowiskach komputerowych w Pracowni Naukowej. Dzięki temu oryginały akt zachowane zostaną przed zniszczeniem. Osoby szukające informacji, m.in. o swoich przodkach, korzystać będą bowiem z cyfrowej postaci aktów. Warto również wspomnieć, iż dzięki dostępności bazy w Internecie, będzie to doskonałe ułatwienie dla poszukiwaczy swoich przodków rozsianych dziś po całym świecie. A tylko w 2008 roku kilkaset osób w płockim Archiwum przeglądało w tym celu ponad 20 000 jednostek archiwalnych.

Postęp prac oceniam na około 70 % – mówi Renata Kowalska Skarbnik Stowarzyszenia. Choć strona jest jeszcze w budowie, już dziś można na nią wejść i skorzystać z informacji tu zawartych – dodaje. Wystarczy wpisać adres www.archiwum.plock.com/acts.php . Stowarzyszenie planuje również zakończenie i rozliczenie projektu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Dodać należy, iż projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Archiwum Państwowego w Płocku jest nowatorski w skali kraju.

Fundacja , w ramach III edycji konkursu grantowego, wsparła Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Płocku kwotą 12 034,16 zł.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 − 11 =

Post comment