„W skwarze lipca , przy bezchmurnym niebie, twórczo nam upływał czas”- artyści śpiewająco zakończyli Ogólnopolski Plener Malarski „Płock w obrazach”.

Plener trwał od 1 do 10 lipca. W tym czasie artyści z Płocka, Warszawy, Krakowa, Bornego Sulinowa i Sankt Petersburga oraz uczniowie płockiej szkoły plastycznej uwiecznili zabytki miasta na prawie 40-u obrazach. Inspiracją przede wszystkim była Wisła, Wzgórze Tumskie z Katedrą i Rynek. Nie zabrakło jednak także nowoczesności, artyści namalowali między innymi instalację petrochemiczną oraz nowy i stary most . Na płótnach znalazła się też przyroda, nawet dwa kasztany z Grodzkiej , które już są wycięte- podkreślali podczas wernisażu organizatorzy pleneru z Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Plener powstał przede wszystkim po to, by promować Płock. Mamy piękne miasto i możemy się nim chwalić- podkreślali artyści. Prace namalowane techniką olejną na specjalnym poplenerowym wernisażu wystawiono dziś po raz pierwszy w Spółdzielczym Domu Kultury. Niestety miłośnicy sztuki muszą uzbroić się w cierpliwość. W najbliższy weekend wystawa będzie nieczynna, niektóre płótna jeszcze muszą wyschnąć. Obrazy zobaczyć będzie można w Ratuszu w połowie sierpnia. Wystawa potrwa miesiąc, do połowy września.

Dziś artyści otrzymali dyplomy, organizatorom Pleneru podziękowali śpiewająco- do harcerskiej melodii „ Płonie ognisko i szumią knieje” napisali swój tekst, utwór chóralnie odśpiewali i zakończyli słowami „w skwarze lipca, przy bezchmurnym niebie, twórczo nam upłynął czas…”.

Fundacja „ Fundusz Grantowy dla Płocka” w ramach II edycji konkursu grantowego Płockiemu Stowarzyszeniu Twórców Kultury przyznała 4 000 zł. na organizację pleneru. Pieniądze przeznaczono na zakup materiałów malarskich.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

siedemnaście − 3 =

Post comment