Trzydzieścioro dzieci w wieku 4-7 lat, w tym kilkoro z różnym stopniem upośledzenia, bierze udział w hipoterapii dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia są prowadzone w ramach kontynuacji projektu „W siodle zdrowiej” przez Parafialny Klub Sportowy „Benedykt”, przy wsparciu finansowym Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”.

Dzieci zostały wybrane ze Świetlicy Środowiskowej nr 2 w Płocku, działającej przy Parafii św. Benedykta na Radziwiu oraz z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 33 przy ul. Padlewskiego 2. Ich ulubienicą do wspólnej zabawy i rehabilitacji jest kobyłka Maziba.

– Posiadamy odpowiednią bazę lokalową, padok dla koni oraz cały sprzęt jeździecki, chcieliśmy więc, aby skorzystały z tego potrzebujące osoby – mówi ksiądz Krzysztof Jaroszewski, pomysłodawca całej akcji. Wszystko zostało zorganizowane tak, aby dzieciaki czuły się bezpiecznie i komfortowo. Podopieczni Przedszkola kilka razy w tygodniu przyjeżdżają wynajętym do tego celu busem. Każde z dzieci jest z opiekunką, która razem z nim bierze udział w terapii. Nie ma więc obaw ze strony rodziców, że któremuś z nich stanie się coś złego. Na miejscu na dzieci czeka trenerka wraz z uwielbianą przez wszystkich kobyłką o imieniu Maziba.

– Na początku kilkoro dzieci trochę się obawiało kontaktu ze zwierzęciem, ale już na drugim spotkaniu nie było z tym żadnego problemu. – mówi hipoterapeutka Dorota Florysiak. – Terapia jest tym dzieciom bardzo potrzebna. Patrząc z punktu widzenia stopnia upośledzenia, niektórym dzieciakom zajęć przydałoby się więcej. Ale z doświadczenia wiem, że często i to pozwala dostrzec efekty. Już po dwóch tygodniach zajęć dzieci nauczyły się odpowiedniej reakcji na zwierzę, zapamiętały komendy, reagują na bodźce.

Wspaniałe jest to, że dzieci się wyciszają, gdy siedzą na koniu. Na ich twarzach widać skupienie, a przy tym to dla nich tak ogromna frajda! – dodaje pomysłodawca projektu.

W trakcie spotkań, prowadzone są równocześnie zajęcia nauki jazdy dla grupy zdrowych dzieci ze Świetlicy Środowiskowej działającej przy „Benedykcie”. Bezcenną pomoc udzielają młodzi wolontariusze, którzy są za pan brat z jazdą konną. Wraz z trenerką kilka razy w tygodniu spotykają się by prowadzić zajęcia dla nieco bardziej zaawansowanych.

– Jeśli pogoda pozwoli, na koniec listopada planujemy zakończenie i podsumowanie projektu. Zorganizujemy dzieciakom integracyjne ognisko. Wymyślimy jakieś atrakcje, będą kiełbaski. – dodaje ks. Krzysztof.

W ramach II edycji konkursów grantowych PKS Benedykt otrzymał 8 000 zł na projekt „W siodle zdrowiej” – rekreacyjno – terapeutyczna jazda konna. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Obecnie, w IV edycji, na kontynuację tego projektu Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” przyznała 6 900 zł na sfinansowanie trenera jeździectwa oraz terapeuty.

W IV edycji konkursu grantowego Fundacja ”Fundusz Grantowy dla Płocka” wsparła kwotą 298 758 zł realizację 27 projektów. Na budżet konkursu złożyły się darowizny Fundatorów: PKN ORLEN S.A., Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. oraz darowizna Złotego Darczyńcy Fundacji Levi Strauss Foundation.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

pięć × cztery =

Post comment