Program dotyczący ochrony dzieci przed niebezpieczeństwami jakie stwarza korzystanie z Internetu został zainagurowany w poniedziałek 18 września w Płocku. Pierwsze zajęcia edukacyjne z dziećmi odbyły się w Szkole Podstawowej nr, a następnie w SP nr 6 oraz SP nr 8. W kolejnych dniach zrealizowane zostały warsztaty dla uczniów SP nr 11, SP nr 13, SP nr 15, SP nr 21, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia oraz w SP nr 23, SP nr 22, SP nr 12, SP nr 3 i SP nr 18. Kolejne zajęcia, w płockich gimnazjach, które przystąpiły do projektu, będą odbywały się sukcesywnie i potrwają do niemal końca października.

Podstawowym celem programu edukacyjnego „Serfuję bezpiecznie” jest przekazanie dzieciom w wieku 10-15 lat oraz ich rodzicom i nauczycielom porad dotyczących ochrony przed niebezpieczeństwami jakie stwarza korzystanie z Internetu. Uczestnicy programu biorą udział w innowacyjnych zajęciach warsztatowych oraz spotkaniach, które poprowadzonych przez pedagogów z doświadczeniem w zakresie edukacji o bezpieczeństwie w sieci. Dla urozmaicenia projektu odbędzie się także gra miejska. Patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.

– Dla bardzo dużej grupy młodych osób Internet staję się alternatywnym światem, który zbyt często wypiera rzeczywistość. Niestety nie zawsze są świadomi, że wirtualny świat nie jest do końca bezpieczny, nie zdają sobie sprawy, że w sieci nie ma prywatności, że każde ich kliknięcie jest zapamiętywane. Dlatego tak wartościowy jest program „Serfuję bezpiecznie”, który uwrażliwia najmłodszych na niebezpieczeństwa, jakie można spotkać w cyberprzestrzeni – mówi Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka, patron honorowy programu.

Jak donosi Najwyższa Izba Kontroli w raporcie „Zapobieganie i przeciwdziałanie cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży”, Polska należy do grupy krajów o wysokim poziomie liczby ofiar i sprawców cyberprzemocy. Ponad 1/3 uczniów polskich szkół zetknęła się z cyberprzemocą, a większość z takich przypadków nigdy nie jest ujawniania… Tymczasem skutki mogą być porażające.

Dlatego też, aby młodzi płocczanie mogli się chronić przed cyberprzemocą, Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka”, zainaugurowała autorską kampanię edukacyjną „Serfuję bezpiecznie”. Przystąpieniem do projektu zainteresowało się 20 płockich szkół podstawowych i gimnazjalnych. W każdej ze szkół organizowany jest interaktywny warsztat, podczas którego młodzież dowiaduje się nie tylko jakie zagrożenia czyhają w sieci, ale także jak sobie z nimi radzić. Kładziemy nacisk przede wszystkim na przełamanie bariery milczenia, gdy uczeń zetknie się z jakąkolwiek formą agresji w Internecie. W tej chwili dzieci albo się wstydzą, albo boją wyjawić komukolwiek prawdę.

Cyberprzemoc to bardzo pojemne pojęcie, bowiem dotyczyć może prześladowania, znęcania się, wyśmiewania za pomocą narzędzi komunikacji elektronicznej. Jest szczególnie niebezpieczna, jeśli dotyczy dzieci.

Jak pokazują badania NIK młodzież szkolna najczęściej ma do czynienia w sieci z poniżaniem (58,1%), straszeniem (34,2%), szantażowaniem (24,4%), wyzwiskami (59,7%), podszywania się pod inną osobę (40,5%) oraz rozpowszechnianiem kompromitujących materiałów (33,3%). Z cyberprzemocą zetknęło się prawie 40% uczniów, połowa ankietowanych w przypadku doświadczenia agresji w sieci nie zwróciłaby się do nikogo o pomoc. Zdaniem ekspertów są to bardzo niepokojące dane, biorąc pod uwagę, jakie mogą być skutki pozostawienia dziecka samemu sobie z tak dużym problemem.

Jesteśmy przekonani, że aby odnieść sukces trzeba działać wielokierunkowo, dlatego też niemal równolegle z zajęciami dla uczniów, organizowane będą warsztaty dla rodziców zainteresowanych bezpieczeństwem swoich dzieci. Pierwsze spotkania zaplanowano już na 23 września w SP nr 6. Podczas spotkań uczestnicy poznają sposoby zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w sieci. Dowiedzą się czym jest seksting, hejting, czy phishing. Znaczna część zajęć poświęcona będzie praktycznym wskazówkom jak zabezpieczyć komputer i urządzenia mobilne dziecka przed niepożądanymi treściami. Rodzice poznają także zasady ochrony wizerunku oraz sposoby przeciwdziałania kradzieży danych. Podczas zajęć uczestnicy spotkania otrzymają informację, gdzie mogą pobrać bezpłatny „Poradnik Rodzica”, opracowany przez Fundację „Fundusz Grantowy dla Płocka”, w którym szczegółowo opisano zagrożenia w Internecie.

Bieżące informacje można znaleźć na fanpage kampanii na Facebook’u facebook.com/serfujebezpiecznie. Poprzez fanpage można również zgłosić się do udziału w zajęciach skierowanych do rodziców i opiekunów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sześć + 14 =

Post comment