Zapraszamy płocczan do włączenia się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Może, inspiracją do działania będzie zaprezentowana po raz pierwszy w Płocku wystawa plakatów „Tworzymy Bezpieczny Internet”. Ekspozycję można zobaczyć tylko w tym tygodniu w Centrum Handlowym Wisła.

Plakaty, które płocczanie będą mogli obejrzeć od 6 do 11 lutego powstały w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Tworzymy Bezpieczny Internet”. Płocka wystawa jest możliwa dzięki współpracy Funduszu Grantowego z NASK, który jest Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wybrane plakaty w formie cyfrowej będzie można także zobaczyć w autobusach Komunikacji Miejskiej.

Na placu pod Wieżą Zegarową płockiej Galerii Wisła wystawiona została dwudziestka wyróżnionych i nagrodzonych prac artystów, którzy poprzez swoje grafiki chcieli zwrócić uwagę na problem dotyczące bezpieczeństwa w Internetowej sieci i pokazać, jak zadbać i chronić najmłodszych użytkowników.

– Wybranie zwycięzców konkursu nie było zadaniem łatwym. Zdecydowana większość prac stała na bardzo wysokim poziomie. Dla nas jest to powód do zadowolenia – nie tylko dlatego, że konkurs promuje szczytną ideę. Ważne jest również to, że daje on młodym artystom okazje do zdobycia nowych doświadczeń i zaistnienia w miejskiej przestrzeni publicznej – powiedział prof. dr hab. Stanisław Wieczorek, przewodniczący Jury Konkursu „Tworzymy Bezpieczny Internet”.

Więcej informacji o konkursie oraz wyróżnione place można obejrzeć również tu: plakat.edu.pl/tworzymy-bezpieczny-internet/

Wystawa jest prezentowana od dziś, bo dziś właśnie przypada tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu. To międzynarodowe wydarzenie o charakterze edukacyjnym, obchodzonego z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Przedsięwzięcie to służy propagowaniu działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest pod hasłem tworzenia kultury szacunku w sieci. Szacunku będącego istotną wartość, bez której nie ma mowy o zbudowaniu kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

To również element naszych działań na rzecz przeciwdziałania tym zjawiskom w ramach programu „Serfuję bezpiecznie”. W ramach kampanii realizowanej pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty, od września ubiegłego roku w 20. płockich szkołach przeprowadzone zostały lekcje dla uczniów w formie interaktywnych warsztatów, dwie edycje gry miejskiej, oraz spotkania dla rodziców. Podczas tych ostatnich, trenerzy podpowiadali jak rozmawiać z dziećmi o niebezpieczeństwach związanych z siecią internetową oraz pokazywali, jakie narzędzia można wykorzystać by bronić dzieci przez cyfrowymi niebezpieczeństwami.

W ramach projektu powstał także poradnik dla rodziców oraz ulotki dla młodzieży, które są dostępne dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej Funduszu Grantowego dla Płocka, pod adresem fundusz-grantowy.pl.

Zanim rozpocznie się kolejna edycja programu „Serfuję bezpiecznie” zachęcamy płockie szkoły i instytucje do przyłączenia się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu poprzez organizację własnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów. Działania te można realizować do końca lutego. Warto je również zgłaszać do konkursu na najciekawszą inicjatywę prowadzonego przez NASK. Szczegóły konkursu oraz formularz rejestracyjny znajduje się pod adresem DBI.pl

Możecie wykorzystać materiały edukacyjne, które zostały opracowane w czasie pierwszej edycji „Serfuję bezpiecznie”, a które otrzymały wszystkie szkoły uczestniczące w programie. Materiały sa dostępne tutaj: (https://fundusz-grantowy.pl/projekty-wlasne/serfuje-bezpiecznie/) można również otrzymać pisząc pod adres kontakt@fundusz-grantowy.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

trzynaście + siedemnaście =

Post comment